Letuška - palubní průvodčí
6/2010



Ve světě:
V roce 1930 se šéf společnosti Boeing Air Transport pan Stimpson rozhodl, že by bylo vhodné, aby cestujícím za letu někdo nabízel obložené chlebíčky, kávu a staral se o ty, kterým není dobře. V té době se seznámil s mladou zdravotní sestrou Ellen Churchovou, která vždy chtěla být pilotkou dopravních letadel. To ale v té době nebylo možné. Ellen navrhla panu Stimpsonovi, aby na palubu angažoval zdravotní sestry. Tím se jí alespoň částečně splnila její touha po létání a společnost Boeing Air Transport přítomnosti mladých dam na palubě využila k propagaci svých služeb a přesvědčování zákazníků o bezpečnosti letecké přepravy. První palubní průvodčí byly známy jako „Sky Girls“. Musely mít diplom zdravotní sestry, být svobodné, měřit pod 175 cm a vážit méně než 65 kg.
 

 

Doma:
U ČSA se první palubní průvodčí neboli letušky objevily v roce 1936 (informační článek uvádí, že to bylo na palubě letadel Savoia Marchetti, ale ty byly ve službě až od r. 1937). Jinde je zmíněna ČLS a DC-2. Byly to „dívky s příjemným zevnějškem a přiměřenou váhou“ – jak uvádějí dobové zdroje. Za letu podávaly cestujícím kávu, čaj, zákusky a bonbóny. Už tenkrát mělo na zahraničních tratích obrovský úspěch české pivo. Na palubě se půjčovaly teplé přikrývky, tmavé brýle proti oslnění a časopisy.

  Dnes jsou palubními průvodčími i muži. 
S postupem doby se rozrostla také paleta povinností. Od klasické péče o cestující až po řadu technických úkonů včetně zavírání dveří a případné bezpečnostní poučení cestujících.